Depremle Yaşamak, Depremden Korunmak

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ”Depremle Yaşamak Depremden Korunmak” isimli seminerinde Akhisar depremleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Özel Akhisar Eksen Okulları Kampüs Binası Konferans Salonunda düzenlenen seminere, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Kırkağaç Kaymakamı Murat Büyükköse, Akhisar Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albayı Mehmet Şahin, Kırkağaç İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Yalçınkaya, Kırkağaç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Mesut Doğan, Ramiz Köfte Yönetim Kurulu Başkanı Bircan Taşkınlar, Akhisar Mühendisler Odası,Akhisar Mimarlar Odası ve Özel Akhisar Eksen Okulları Kurucuları İbrahim Akgül,Hakkı Ardan, İbrahim Yarıcı ve Ulaş Uraçin katılım gösterdi.

İki seans olarak yapılan seminer Özel Akhisar Eksen Okulları öğrenci ve öğretmenleri için saat 14.00’de başladı.Öğrencilerin depremlerle ilgili bilinçli olması adına yapılan seminerin ikinci seansı 17.30’da Akhisar halkına açık olarak gerçekleşti.
Depremlerin oluşum sebeplerini ve zemin analizlerini yapan Ercan sarsıntılarla yıkıma uğrama olasılığı olan yapıların özelliklerini derinlemesine ele aldı.

Akhisar, Manisa, Sındırgı, Bigadiç, Balıkesir arasındaki gerginliği 15 yıldır izlediklerini ve bu gerginliğin 6 ya da daha büyük bir depremle boşalmasının beklendiğini fakat son dönemde yaşanan depremlerin Akhisar için bu beklentiyi sonlandırdığını söyleyen Ercan, bu aslında Akhisar için çok olumlu bir olay. Türkiye depremlerinde çok az rastladığımız bu durum, bölgedeki gerginlik küçük depremlerle boşalmıştır, dedi.Bu sönümleme sürecinin 5 aya kadar sürebileceğini ve sönümleme esnasında olası deprem büyüklüğünün yüksek ölçeklerde olmayacağını belirtti.

Seminerin sonunda Özel Akhisar Eksen Okulları İlköğretim Müdürü Ulaş Uraçin kendisine plaket ve çiçek takdim ederek ” Bizlere vermiş olduğunuz değerli bilgiler ve herkesi rahatlatan paylaşımlarından dolayı Eksen Okulları ve tüm Akhisar halkı adına teşekkür ederim.”dedi.

Gelen misafirlere “Depremden Korunma Yolları Korkma” isimli kitabını imzalayan Ercan katılımları için tüm Akhisar halkına teşekkür etti.

Scroll to Top